Bihari József

Kőbányáért Díj

Tápiógyörgyén, 1933-ban született.  Elemi iskoláit itt végezte. Az érettségit Szolnokon szerezte meg. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi karán folytatta tanulmányait 1952-ben. Magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanári oklevelét 1956-ban kapta kézhez. Az októberi események Debrecenben érték, az egyetemi zászlóalj tartalékos tiszti hallgatójaként.

Tanári munkáját Újszilvás községben kezdte meg, innen Nagykátára került igazgatóhelyettesi munkakörbe. Ezt követően járási tanulmányi felügyelő lett, majd szülőfalujában iskolaigazgatóként tevékenykedett 1970-től. A következő állomás a szentendrei Pest Megyei Művelődési Központ és Könyvtár igazgatói teendőinek ellátása volt, majd a Pest Megyei Múzeumok igazgatóságának élére került múzeum igazgatóként, innen ment nyugdíjba 1991-ben. Tagja a Tudományos Ismeretterjesztő Társulatnak, társelnöke az Irodalomtörténeti Társaság Pest Megyei Tagozatának, elnöke a Független Magyar Szalon Képzőművészeti Egyesületnek. Kőbányai kötődése 2004. januárjára datálódik. Ez idő óta kezeli a Kőbányai Helytörténeti Gyűjteményt.

Több ízben kapta meg a TIT aranykoszorús kitüntetését, a Kiváló Népművelő Elismerést. Tápiógyörgye község díszpolgárának választotta 1993-ban. A Szegedi Tudományegyetem 2006-ban arany díszoklevél elismerésben részesítette.

Szívesen és nagy szeretettel dolgozik kerületünkben. A Patakyt/Kőrösit tartja az ország, s benne mai világunk egyik legértékesebb legsokoldalúbb közművelődési intézményének. Rendkívüli intelligenciájú, nagy tudású szakember. Kitűnő kapcsolatteremtő képességével és kapcsolatrendszerével sokat és sokszor segítette Kőbánya kulturális életét elsősorban az irodalom, történettudomány, valamint a szubkultúra területén. Hét éve vezeti a Kőbányai Helytörténeti Gyűjteményt. Ez idő alatt, az ő irányításával megkezdődött a gyűjtemény könyvtárának és műtárgyainak rendszerezése, katalogizálása. Létrehozta a Látványtárat, folyamatosan bővíti a kőbányai emlékek, tárgyak, ereklyék tárházát. Levéltári kutatásai nyomán jelentős mennyiségű kőbányai dokumentummásolat került a gyűjteménybe.. Irodalmi szerkesztője a Kőbányai Költők, Írók antológiájának.

Hallatlan, korát meghazudtoló munkabírása, kutatókat, kisiskolásokat, helytörténet iránt érdeklődőket mindig készségesen kielégítő, kisegítő magatartása, kőbányai önkéntes feladatvállalása, önzetlen személyisége elismeréseként a Kőbányai Önkormányzat részére a 429/2011. számú határozatával KŐBÁNYÁÉRT kitüntető címet adományozott.