A kőbányai sörgyártás új aranykora kezdődik

A Maglódi úti Főzdeparkban rendezték meg az Első Kraft Sörfesztivált, ahol bemutatkozhatott az újjáéledő kőbányai sörgyártás, mégpedig különleges serfőzdékkel, elkötelezett, lelkes fiatal szakemberekkel. Elsősorban azokat a sörszeretőket várták, akik a nagyüzemi gyárak választéka, a bevásárlóközpontok tömegtermékei helyett a kézműves sörkülönlegességeket keresik. 

A hajdani Királyi Serfőzde területén, a Maglódi út 47. szám alatt gyülekeztek augusztus 19-én és 20-án a kézműves sörök és sörkülönlegességek hívei. Az időn először megrendezett Kraft Sörfesztivál nem csak az ínyenceket vonzotta, hanem a „sörészeket” is, akik új szakmai fogásokat, kulisszatitkokat próbáltak ellesni Kőbányán. Ráadásként még old timer autókat is kiállítottak a szervezők. A vendégeket köszöntötte Kovács Róbert polgármester is.

Az új márkanevek alatt megjelenő sörök egy egészen új, különleges világot nyitottak meg. Ahogy a készítők mondták: új utat szeretnének törni maguknak a magyar sörgyártásban, mert az általános sörkultúra ma messze nincs azon a szinten, mint lehetne. Az emberek többnyire a pilseni típusú „egyensöröket” isszák, majdnem mindegy milyen márkanév szerepel a címkén, alig éreznek különbséget. Ráadásul a „kézműves sör” cím elavulttá vált, ezért új brand megteremtésére lett szükség. Ezzel szemben a négy kőbányai serfőzdét hasonlóan gondolkodó, a minőségi sörgyártásra felesküdött, kísérletező kedvű szakemberek viszik. Ők kilencen – mint valami hajdani céh – összefogtak és megalapították a Kraft védjegyet, amit hamarosan be is jegyeznek. Még nem eldöntött, hogy egyesületi, vagy alapítványi formában, de kidolgozzák a védjegy viselésének feltételeit, ami nagyjából azonos a közös filozófiájukkal: a legmagasabb minőség, kérlelhetetlen szavatolásával.

Már csak az a nagy kérdés, hogy ezek a prémium minőségű sörök mikor kerülnek a sörözőkbe, dacolva a multik által erőltetett kizárólagossági szerződésekkel. Az biztos, hogy a pesti belvárosban –vendégsörként már tartanak kézműves söröket, mert „ciki” nem tartani kisüzemi söröket, ha egyszer igény van rájuk. Nagy kérdés, hogy a „magyar sör őshazájában”, Kőbányán mikor kóstolhatjuk meg őket? Mikor kerülnek a boltok polcaira, a sörözők pultjaira? Ez állítólag az üzletvezetőkön múlik.