Gerlóczy Károlyra emlékeztek

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara X. kerületi Tagcsoportja, valamint a Kőbányai Önkormányzat közös szervezésében Alsó-viszokai Gerlóczy Károly emléktáblájánál tartottak koszorúzást június 22-én. 

A Hölgy utca 13. szám alatti házban élt Budapest egykori főjegyzője, első alpolgármestere. Alsó-viszokai Gerlóczy Károly (1835-1900) nevéhez fűződik a Főváros közigazgatási átszervezése, új alapokra helyezte a közoktatást, megszervezte a közegészségügyet és a város kulturális mecenatúráját. A főváros egyesítésében és fejlődésében betöltött jelentős szerepére való tekintettel a BKIK X. kerületi Tagcsoportja vállalta az egykori városvezető lakhelyén elhelyezett emléktábla gondozását.

Kovács Róbert polgármester kezdeményezésére a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kőbányai szervezete örökbe fogadta Budapest egyik első alpolgármestere, Alsó-viszokai Gerlóczy Károly volt Hölgy utcai lakóháza falán elhelyezett emléktábláját. Amikor 1872-ben Pest, Buda és Óbuda egyesítésével létrejött Budapest, két kőbányai polgárt választott meg a közgyűlés alpolgármesternek. Egyikük Gerlóczy volt, a másik Kada Mihály. Gerlóczy alpolgármesterként részt vett a fővárosi közigazgatás és közoktatás át-, illetve megszervezésében. Személyesen irányította a járvány- és árvízügyeket, és olyan nagy közberuházásokat, mint például a budapesti Városháza, az Operaház, a Zeneakadémia, a régi Nemzeti Színház, az Országház, vagy a városligeti milleniumi építkezések.