NAV sajtóközlemény, folyamatosan frissülő aktualitások

2024. június 27., csütörtök 15:06

Diagnosztika számla nélkül

Az internetes kereskedelem csatornáin ugyanúgy be kell tartani a jogszabályokat, mint más adásvételeknél. Ezekre az eladásokra is vonatkoznak a számlaadás szabályai, és a hamis termék forgalmazásának tilalma is. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai ezeket az internetes adásvételeket is figyelemmel kísérik és kiszűrik azokat az üzletszerűen árusítókat, akik megsértik a jogszabályokat. Ezúttal a Pest vármegyei revizorok bukkantak hamis autódiagnosztikai termékekre.

2024. június 26., szerda 12:33

„Végelszámolással kapcsolatos kérdések” témakörrel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága ügyféltalálkozót szervez.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt a „Végelszámolással kapcsolatos kérdések” elnevezésű előadásunkra. Ha vannak kérdései a végelszámolással kapcsolatosan, vagy szeretne többet megtudni a tagi kölcsön elengedéséről, vállalkozásból kivont jövedelem bevallásáról, eszközkivonásról, egyszerűsített végelszámolásról és a témával kapcsolatos adóhatósági gyakorlatról, jelentkezzen minél hamarabb! A találkozó regisztrációhoz kötött és korlátozott létszámban (legfeljebb 30 fő) elérhető.

A fórum az alábbi témákat foglalja magába:

  1. Az egyszerűsített végelszámolás menete – határidők, benyújtandó dokumentumok
  2. Tagi kölcsön elengedése – hogyan csináljuk szabályosan
  3. Vállalkozásból kivont jövedelem – mikor kell bevallani
  4. Eszközkivonás – mikor kell áfát fizetni
  5. Egyéb, végelszámolással kapcsolatos kérdések megválaszolása

Tájékoztatnak:

Hemrichné dr. Bagyinka Éva főosztályvezető-helyettes, és Avar Attila osztályvezető,

Időpont: 2024. július 31-én (szerdán) 9:00 – 11:00

Helyszín: NAV Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága, B épület, II. emeleti tárgyaló, 236-os terem (1144 Budapest, Gvadányi utca 69.)

Kérjük, hogy részvételi szándékát legkésőbb 2024. július 17-én, szerdán 15 óráig jelezze a kbpavig.rendezveny@nav.gov.hu címen. 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. június 19., szerda 14:29

Nem jött be a váltórelés biznisz

Fiktív számlákkal csökkentette fizetendő adóját egy gazdasági társaság. A számlázási lánc végén elhelyezkedő vállalkozás fiktív váltórelé-beszerzések mellett hasonló módszerrel gyümölcsöket is vásárolt egy, a budapesti nagybani piacon „működő” társaságtól. Az online adatok ellentmondásai alapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) áfaellenőrzést indított, és megakadályozta a visszaélést.

A NAV folyamatosan elemzi az online kereskedelem adatait, hogy kiszűrje a kockázatos tevékenységeket. A zavaros online számlakibocsátások miatt került a látókörébe egy olyan céghálózat, amely főként váltórelék továbbszámlázásával foglalkozott.

Bár a cégek nem működtek együtt a NAV-ellenőrzésben, az online adatok összevetéséből kiderült, hogy az adókijátszásra felépített láncolatban a társaságok fiktív számlákat bocsátottak ki. A fuvarlevelek sem voltak valósak, az azokon szereplő gépjárművek nem végezték el a szállításokat, és hiányoztak az eKÁER-bejelentések is.

A hamis bizonylatok alapján a vevő jogosulatlanul gyakorolta adólevonási jogát, amivel csökkenttette adófizetési kötelezettségét. A szándékos adóelkerülő magatartás miatt a NAV munkatársai az ellenőrzés megindítása után ideiglenes biztosítási intézkedést is elrendeltek. Bankszámlákat zároltak, követeléseket foglaltak, így csaknem 98 millió forintot biztosítottak.

A fiktív számla kiállítása és befogadása miatt a NAV a legsúlyosabb, 200 százalékos adóbírságot alkalmazta a láncolatban résztvevő társaságoknál. Három cégnek összesen 103 millió forint adókülönbözet befizetését írta elő, és további 220 millió forint adóbírságot és késedelmi pótlékot szabott ki.

Két vállalkozás megszüntette tevékenységét, a harmadik, haszonhúzó társaság elfogadta az ellenőrzés megállapításait, élt a feltételes adóbírság-kedvezmény intézményével, lemondott a fellebbezési jogáról, 150 millió forintot fizetett meg a költségvetésnek.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. június 19., szerda 10:53

Diákként dolgozni, diákként adózni

A nyári munkát vállaló diákok bejelentésére, adózására – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra. Sőt, esetükben igénybe vehető a 25 év alattiak kedvezménye is.

A diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben már a 15 éves nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát. A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, ezért ha a diák még nem rendelkezik vele, vagy elvesztette az adókártyáját, akkor azt a NAV-nál tudja igényelni a 24T34-es nyomtatványon. A nyomtatvány legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazással (ONYA) tölthető ki és küldhető be a NAV-hoz elektronikusan, akár okoseszközről is.

A munkavégzésről szóló megállapodás előtt célszerű a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján, az „Adatbázisok” rovatban, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél ugyanis kockázatos munkába állni.

A diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a 25 év alatti fiatalok kedvezménye, miszerint az arra jogosult fiatalnak havi 576 601 forintig nem kell személyi jövedelemadót fizetnie. Ez az adóalapból levonható kedvezmény 2024-ben havonta maximum 86 490 forint adómegtakarítást jelent. A kedvezmény érvényesítését a fiatalnak nem kell kérnie, azt a munkáltató, rendszeres bevételt juttató kifizető a jogosultsági hónapokban automatikusan figyelembe veszi, kivéve, ha a fiatal nyilatkozatban kéri a kedvezmény részleges vagy teljes mellőzését.

A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2025. január 31-éig, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.

Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – alapbért, munkakört tartalmazó – munkaszerződéshez, mely 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaviszony tartama, jellege és a munkavégzés helye nem kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek, de jó ha szerepel benne. A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz. A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben vagy teljesítménybérben is, a diáknak azonban meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 266 800 forint.

Ha a diákok egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) keretében dolgoznak, akkor ebben az esetben nem kötelező a szerződést írásba foglalni.

A diákok foglalkoztatásáról bővebb információ olvasható a 72. számú Információs füzetben.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. június 19., szerda 08:27

Itt a vakáció! Mi lehet a poggyászban?

Nyaralás előtt adódhat a kérdés, hogy mi lehet az útipoggyászban, mennyi készpénzt, cigarettát, alkoholt, gyógyszert vagy akár gyümölcsöt lehet kivinni és behozni. Milyen engedélyeket kell beszerezni, ha például a házikedvenc sem marad otthon? Sok kellemetlenségtől, felesleges adminisztrációtól vagy pluszköltségtől óvhatja meg magát az utazó, ha ismeri a szabályokat. Íme, a legfontosabbak.

A szabályok közötti eligazodáshoz figyelembe kell venni az úti célt. Ugyanis az Európai Unió határain belüli, illetve azon kívüli utazásokra más-más szabályok vonatkoznak. Ha valaki az Európai Unió tagállamai között utazik, akkor, alapesetben a saját célra vagy ajándékba vásárolt termékek ki- és behozatalára nincsenek korlátozások. Vannak azonban olyan áruk – veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok, gyógyszerek, önvédelmi, sport és vadászfegyverek, alkohol és dohánytermékek, illetve a háziállat utaztatása, amik korlátozáshoz, engedélyhez kötöttek.

Érdemes igazolást kérniük orvosuktól a folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülőknek, mert csak az orvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetik magukkal tagállami utazásaikra. EU-n belül házikedvenc kizárólag olyan állatútlevéllel (pet passport) kísérheti gazdáját külföldre, amit állatorvos állított ki.

Speciális szabályok vonatkoznak többek között a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajokra, azok élő és élettelen egyedeire, valamint a belőlük készült termékekre, ideértve a vadásztrófeát és a preparátumot is. Ezek behozatala és kivitele mind az unióban, mind harmadik országban alapvetően tilos, vagy engedélyhez kötött. Egyes ajándéktárgyként megvásárolható elefántcsont-, teknőspáncél- vagy egzotikus bőrtermékek engedély nélküli behozataláért természetvédelmi bírság, és akár hároméves szabadságvesztés is kiszabható!

Az utasok poggyászában a növényegészségügyi rendelkezések alapján növények, növényi termékek az Európai Unió területére nem, vagy csak a vármegyei kormányhivatal növényegészségügyi határállomása által véglegesített közös beléptetési okmány (KEBO) kíséretében hozhatók be. Ez alól kivétel az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókusz, melyek mennyiségi korlátozás nélkül, továbbá a személyes fogyasztásra szánt növények, melyek 5 kg/fő, vagy az 1 db/fő (például 5 kg alma, vagy 1 db dinnye) mennyiségben hozhatók be.

Egyáltalán nem hozható be azokból a növényekből, növényi termékekből, amelyek nem fogyaszthatók el. Ilyenek például a vetőmagok, élő növények, koszorúk. Szintén nem hozhatók be a tapadó talajjal szennyezett termések és növényi részek.

Európai Unión kívüli országból állati eredetű élelmiszerek, mint például a nyers hús, hentesáru, hústartalmú élelmiszerek, tej és tejtartalmú termékek behozatala az állati betegségek esetleges terjesztése miatt kockázatos, ezért szigorú szabályokhoz kötött. A szabályok megsértése esetén előfordulhat e termékek visszafordítása, elkobzása, illetve megsemmisítése. Az Unió külső határszakaszán működő vámszervek ellenőrzik e termékek magánszemélyek általi behozatalát, a belépési pontokon figyelemfelkeltő plakátokon keresztül is tájékozódhatunk a vonatkozó hatályos szabályokról.

Kiutazáskor – az utazás idejére összekészített élelmiszercsomagban – szintén nem ajánlatos magunkkal vinni állati eredetű termékeket, mivel azok bevitelét a az EU-n kívüli országok általában tiltják, vagy szintén szigorú feltételekhez kötik.

Az EU-n belül a jövedéki termékek – például alkohol, cigaretta, üzemanyag – nem kereskedelmi célú szállításához magánszemélynek nem szükséges engedély. A nem kereskedelmi cél megítéléséhez elsősorban mennyiségi korlátozásokat kell figyelembe venni. Mennyiségi határérték például 800 szál cigaretta, 200 szál szivar, 110 liter sör vagy például 90 liter bor, pezsgő. Behozható és kivihető a magángépjárművek és motorkerékpárok gyári üzemanyagtartályaiban lévő üzemanyagon felül kannában, járművenként legfeljebb 10 liter üzemanyag. A mennyiségek mellett azonban több egyéb feltétel határozhatja meg, hogy egy magánszemély saját – nem kereskedelmi célú – felhasználására szolgálnak-e a poggyászban lévő jövedéki termékek. Ilyen például a birtokban tartás indoka, a szállítás módja, a termék jellege, és a termékről rendelkezésre álló dokumentumok: számla, nyugta stb.

A behozatali szabályok szempontjából az sem mindegy, hogy az Unión kívülről mivel utazunk Magyarországra. 17 éves kor felett légi úton például 200 szál, egyéb úton 40 szál cigaretta, 16 liter sör, 4 liter bor hozható be vám- és adómentesen. Alkohol- és dohánytermék kivételével különféle áruk légi úton 430 euró, közúti és vasúti forgalomban 300 euró értékben hozhatók be vám- és adómentesen. 15 év alatti utasoknál – az utazás módjától függetlenül – 150 euró az értékhatár.

Ha úti célunk az EU-n kívülre esik, akkor a kivitelnél a célország jogszabályait is be kell tartani. Ezekről a szabályokról a magyarországi diplomáciai képviseletek adnak felvilágosítást.

A készpénzre is figyelni kell: minden olyan, az Európai Unió külső határait átlépő utas, akinél 10 000 euró vagy ennél több készpénz – akár különböző pénznemekben – vagy ennek megfelelő összértékű, készpénz-helyettesítő eszköz van, köteles azt írásban bejelenteni annál a vámhatóságnál, ahol az unió területére be- vagy onnan kilép. Az értékpapír, kötvény, részvény, utazási csekk mellett a legalább 90 százalékos aranytartalmú érmék és a legalább 99,5 százalékos aranytartalmú aranyrudak, aranyrögök, aranyszemcsék is beleszámítanak az értékbe.

Általános forgalmi adó alól mentes az Európai Unión kívül élő utas által vásárolt termék, ha azt személyi vagy útipoggyászának részeként az Európai Unió területéről kiviszi.

Utazással és a fentiekkel kapcsolatos bővebb információk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal oldalán találhatók, a 1819 NAV Infóvonalon kérhetők.

 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. június 13., csütörtök 15:40

Repülőtéri múzeumot nyit a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új kiállítással gazdagítja az Aeropark Repülőmúzeumát, melyből a repülőtéri vámszolgálat történetét, a pénzügyőrök mindennapjait, munkájuk érdekes pillanatait ismerheti meg az egyenruhás és a repülőtéri élet iránt érdeklődő közönség.

Minden azzal kezdődött, hogy a Légiközlekedési Kulturális Központ felajánlott a NAV Repülőtéri Igazgatóságának egy forgalomból kivont szélestörzsű autóbuszt, mellyel egykor a légiutasokat szállították a repülőtéren belül. Mivel a pénzügyőrök repülőtéri szolgálatának 70. évfordulóját 2022-ben ünnepelte a NAV, szinte kínálkozott, hogy a buszt a Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum bevonásával mini múzeummá alakítsák, megmutatva az elmúlt 70 évet.

Így, többhónapos előkészítés után, 2024. június 13-án, 14 órakor megnyitotta kapuit a NAV múzeumbusza. A tartalmas tárlaton megismerhetők például a különböző „történelmi” korszakok ma már különösnek tűnő vámszabályai, de az is, hogy a találékony utasok ezeket hogyan próbálták kijátszani. Láthatók lefoglalt tárgyak, a repülőtér világa korabeli fényképeken, korhű egyenruhák; kiderül, melyek voltak a legnagyobb repülőtéri kábítószerfogások, s hogyan segítik felfedésükben a pénzügyőröket a szolgálati kutyák; mit tesznek a NAV-osok a veszélyeztetett vadon élő növény- és állatfajok védelméért. A kvízek, játékok interaktív környezetet kínálnak a látogatóknak, sőt még a legkisebbekre is gondoltak a múzeumbusz megálmodói: a gyerekek külön „bejáraton” át juthatnak a pilótafülkének berendezett játéktérbe.

Aki szeretne a repülőtér zártabb világába a pénzügyőrök szemszögéből betekinteni, akit vonz az egyenruhások világa, keresse a NAV kiállítását az Aeropark Repülőmúzeumában!

            Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. június 13., csütörtök 15:07

Sneakerek számla nélkül

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai folyamatosan ellenőrzik a közösségi felületeken és online portálokon értékesítőket. Az elektronikus adatok alapján ezúttal limitált gyártású cipők kereskedőinél indult revízió.

Az elektronikus kereskedelem nem csak webáruházak adásvételeihez kapcsolódik, hiszen közösségi oldalak csoportjaiban, személyes oldalakon is sokan hirdetnek különféle termékeket üzletszerűen. A NAV revizorai ezeken a felületeken is ellenőrzik a szabályok betartását. Így, az online adatok alapján kezdték meg egy olyan magánszemély ellenőrzését, aki közösségi oldalakon üzletszerűen árult limitált gyártású vadonatúj sneakercipőket és -kiegészítőket. A bankszámlaforgalom lekérdezése után az elektronikus információkat követve további két, online csoportban aktívan kereskedő személy ellenőrzését is elindították a revizorok.

A NAV munkatársai nyilatkoztatták az eladókat tevékenységükről, bevételeikről, ugyanakkor a bekért banki adatok alapján elemezték az áruforgalmat. Megkeresték az értékesített termékeket szállító csomagküldő szolgáltatókat, és a vevőket is. Így a vizsgálati jegyzőkönyvek megállapításait a hirdetések, a bankszámlaforgalom, az adózói és vevői nyilatkozatok információi is megalapozták.

Az egyik eladóról hamar bebizonyosodott, hogy tevékenységét adószám nélkül végezte. A NAV ellenőrei százötvennél is több adásvételt mutattak ki, az eladott cipőkből csaknem négymillió forintnyi jóváírás érkezett a bankszámlára.

A másik eladó a bankszámlaadatok szerint néhány hónap alatt félszáznál több terméket adott el, ebből több mint négymillió forint jövedelme származott. A harmadik sneakerárus 2019-től 2021 őszéig szintén adószám nélküli értékesített. Ez idő alatt 9 millió forint értékben adott el termékeket. Ezután katás vállalkozó lett. Ebben az időszakban már 92 millió forintnyi bevétele származott az eladásokból, miközben ezekről az adásvételekről sem nyugtát, sem számlát nem állított ki.

A széleskörű adatgyűjtés után a NAV elrendelte a három kereskedő utólagos ellenőrzését. Két eladónál a bankszámlaadatok alapján Elf Bar értékesítést is találtak. A bekért vevői nyilatkozatok megerősítették ezt az információt, így a NAV mindkét eladónál jövedéki jogsértést is megállapított.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. június 12., szerda 11:18

Hamisítás Elleni Világnap – első a biztonság!

Mintegy 3 000 hamis autóalkatrészt, autódiagnosztikai eszközt és szoftvert szűrt ki a piacról 2023-ban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdonvédelmi Szakmai Egyesületének (JAF) szakmai támogatásával. Ezek a termékek már biztosan nem jelentenek veszélyt az utakon, és nem okoznak kárt az eredeti termékek jogtulajdonosainak.

A két, évek óta együtt dolgozó szervezet a Hamisítás Elleni Világnap alkalmából közösen hívja fel a figyelmet az utánzatok kockázataira. A társadalmi elutasítás ugyanis elengedhetetlen a piac teljes megtisztításához, ami a jogsértések visszaszorítását és a tisztességes vállalkozások mozgásterének bővülését jelenti. Ráadásul az autóalkatrészek, autódiagnosztikai eszközök és szoftverek piacának tisztasága egyúttal a biztonságos közlekedés fontos feltétele.

A NAV munkatársai leggyakrabban harmadik országokból érkező csomagokban, autószerelő műhelyekben, illetve illegális kereskedőknél találnak hamis termékeket, akcióikat nem ritkán próbavásárlással készítik elő. A JAF munkatársai az ellenőrzéseket szakvéleményükkel támogatják, de szakmai továbbképzésekkel is segítik a NAV munkatársait az illegális járműipari szoftverek, diagnosztikai eszközök, hamis alkatrészek, szoftverek felismerésében.

2023-ban a NAV összesen több mint 1100 hamis autótartozékot és kiegészítőt, csaknem 100 laptopot és diagnosztikai eszközt, továbbá több mint 1700 autódiagnosztikai szoftvert talált rajtaütésein, ellenőrzésein, ennyi illegális termék kereskedelmét, beszerelését akadályozta meg. Az illegális termékekkel elkövetett jogsértésekkel több mint 1 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a jogosultaknak.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Járműipari Forgalmazók

Szellemi Tulajdonvédelmi Szakmai Egyesülete

2024. június 06., csütörtök 14:01

Fogadási tippek feketén

Az elektronikus kereskedelem ma már nemcsak a webáruházi áruforgalmat jelenti, az internetes felületek sok egyéb gazdasági tevékenységre is lehetőséget biztosítanak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is kiemelt figyelemmel kíséri a különböző digitális platformokon és a közösségi médián keresztül tevékenységet végző vállalkozókat. Természetesen ezeknél az adásvételeknél is be kell tartani a számlaadási és adózási szabályokat. A NAV munkatársai ezúttal internetes fogadások tippadóit ellenőrizték.

Az úgynevezett tipsterek internetes oldalakon vagy speciális fogadási felületeken rendszeresen adnak információkat, tippeket sportesemények várható kimeneteléről, a szakértői tudásukat adják el másoknak. Több tippadó is saját weboldalt üzemeltet, némelyikük ingyenes, többségük azonban előfizetéshez kötött. E mellett egyre nagyobb teret hódít a fogadási tippadás a közösségi oldalakon is.

A NAV munkatársai előzetes adatgyűjtés után két olyan tippadót is ellenőriztek, akik közösségi oldalakon hirdették tevékenységüket. Az ellenőrök mindkét esetben felvették a kapcsolatot a tippmesterrel, és egy hónapos előfizetést, tagságot vásároltak. Ez az előfizetés hozzáférést jelent egy olyan zárt csoporthoz, ahol a fogadási tippek elérhetők. A megvásárolt előfizetésekről az ellenőrök egyik esetben sem kaptak se bizonylatot, se számlát.

Az első esetben a revizorok nyilatkoztatták a tipstert a tevékenységről, megvizsgálták a vásárláskor megadott bankszámla forgalmát, és az adószám nélkül végezett tevékenység miatt mulasztási bírságot szabtak ki. Az ellenőrzés hatására a tippmester adószámot váltott ki, és legalizálta vállalkozását.

A második esetben egy nagy követői bázist építő magánszemély tevékenységét ellenőrizték. A tippmester igen aktív volt, közösségi oldalain rendszeresen osztott meg tartalmakat követőinek. A revizorok egy hónapos csoporttagságot igényeltek és fizettek ki. A vizsgálat elindítása után írásban nyilatkoztatták a tipstert, aki mindössze néhány százezer forintnyi, tippadásból származó jövedelmet vallott be.

Az adózói nyilatkozatnak ellentmondott a csoporttagok nagy száma és folyamatosan változó összetétele, és a számlavezető banktól bekért adatok is. Ezek alapján az elmúlt több mint egy év alatt a tippmester számlájára 18 millió forintot meghaladó tanácsadási tevékenységéből származó bevétel érkezett. Az ellenőrzési ügyben szintén mulasztási bírság kiszabása várható, és a jelentős adózatlan jövedelem miatt ez esetben a NAV kezdeményezi az utólagos adóellenőrzést is.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. június 04., kedd 15:20

Kilencmilla kódokból

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan ellenőrzi a különböző portálokon, közösségi oldalakon kereskedőket. A gyanús, ületszerűnek tűnő profilok mögötti eladók online próbavásárlásra és helyszíni ellenőrzésre is számíthatnak. Így bukott le Hevesben egy szoftverkódokkal feketéző eladó is, aki a revízió hatására végül nemcsak az adószámot váltotta ki, hanem azóta előre, már a hirdetéseiben kéri a vevői adatokat a számlához.

A NAV Heves vármegyei munkatársai egy műszaki cikkek adásvételére szakosodott online platform értékesítőit ellenőrizték. Egyikük – egy irodai és szórakoztató programokhoz aktiváló kódokat kínáló felhasználó – nemcsak fizetett hirdetéseivel, hanem csaknem ezerötszáz pozitív értékelésével is kitűnt a profilok közül. Az üzletszerűség ezekkel a paraméterekkel már önmagában valószínűsíthető, az ellenőrök a gyanú igazolására online vásároltak a hirdetőtől.

Az eladó az adásvételkor és utána sem kért vásárlói adatokat, és a fizetésről sem állított ki bizonylatot, a NAV-osok ezért az ügylet lezárultával lakhelyén keresték fel. A hirdető elmondta, hogy 2020 óta árulja a szoftverkulcsokat, amiből havonta nagyjából 200 ezer forint bevétele származik. A vizsgálat azonban nem támasztotta alá az elmondottakat, kiderült: csak az elmúlt egy évben kilencmillió forintnál is több bevétele származott az értékesítésekből.

Az ellenőrzés hatására az eladó legalizálta tevékenységét, adószámot váltott ki, és értékesítései után számlát is ad vásárlóinak. Sőt, hirdetéseiben azóta külön kiemeli, hogy az eladás „számlás”, és jóelőre kéri a vevői adatokat is. Múltbéli jogsértéseiért ettől függetlenül mulasztási bírságot kell fizetnie, és a NAV utólagos adóellenőrzést is kezdeményez nála a korábbi évek adózatlan bevételeinek tisztázásáért.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága