Az influenza az influenzavírusok által okozott, ragályos légúti betegség.
Az influenzavírusok az egyéb légúti fertőzések kórokozóihoz hasonlóan a köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd alatt keletkező légúti váladék cseppecskék révén, cseppfertőzéssel terjednek.
A legjellemzőbb tünetek: láz, fejfájás, köhögés, torokgyulladás, izületi illetve izomfájdalom, általános levertség, fáradékonyság.
Fontos különbség az influenza és egyéb légúti megbetegedések között, hogy az influenza kezdeti tünetei közül a hurutos tünetek hiányoznak.
A magas láz a csecsemők, az idősek és a tartós betegségben szenvedők számára veszélyes: megterheli a szívet, a tüdőt, felboríthatja az anyagcserét (cukorbetegség), de ronthatja a vese- máj- és vérképzőszervi betegségben szenvedők állapotát is. Gyakrabban lépnek fel szövődmények hörghurut, tüdőgyulladás az immungyengeségben (daganatos betegek) szenvedőknél, az időseknél és a dohányosoknál.
Az influenza általában 1-2 hét alatt magától gyógyul, a lábadozás azonban elhúzódó lehet.
Kiknek ajánlott az influenza elleni védőoltás?
- Minden 60 évesnél idősebb személyeknek,
- továbbá életkoruktól függetlenül a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, pl. asztmás betegek,
- szív-, érrendszeri betegségben szenvedők,
- anyagcsere-betegségben szenvedők, pl.cukorbeteg,
- veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotú betegek (beleértve a HIV-pozitív személyeket, daganatos betegségben szenvedőket is),
- krónikus máj- és vesebetegek;
- várandósok, rehabilitációs,
- átmeneti elhelyezést nyújtó intézményekben, lakóotthonokban, vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt, gondozott személyeknek.
A védőoltás az idős emberek körében a kórházi felvételek számát 25-39%-kal, az össz halálozási gyakoriságot 35-57%-kal csökkentheti. Az intézményekben, ápolási otthonokban élő, influenza ellen oltott idős személyek között a kórházi kezelés gyakorisága felére, a tüdőgyulladás kockázata 60%-kal, a halálozás kockázata 68%-kal csökkenhet.
A kórokozó változékonysága miatt minden évben új oltóanyagot állítanak elő és az oltást is minden évben meg kell ismételni.
A Magyarországon forgalomban lévő influenzavakcinák élő vírust nem tartalmaznak, így nem okozhatnak influenzás megbetegedést.
Valamennyi készítményről elmondható, hogy csak igen ritkán lépnek fel olyan nem kívánt mellékhatások, - mint láz, fejfájás - melyek a vakcina beadásával összefüggésbe hozhatók. Helyi reakció (bőrpír, duzzanat az injekció helyén) az oltottak mintegy 20%-ánál jelentkeznek, de ezek a reakciók általában enyhék és 48 órán belül elmúlnak.
A lázat paracetamol tartalmú készítménnyel illetve borogatással lehet csillapítani. Az oltás utáni tünetekről értesíteni kell az oltást végző orvost!
2015/2016-os influenza szezonban, a X. kerületi felnőtt lakosság részére 9000 adag influenza elleni védőoltást (3Fluart) biztosítottunk.
Sajnálatosan a praxisokban az oltóanyag csupán 41 %-át oltották el.
A gyermekek részére biztosított influenza oltóanyag felhasználás Kőbányán elérte a 80%-os felhasználtságot.
Ennek ellenére 2016 februárjában három gyermekközösségben (óvoda) alakult ki influenzaszerű tünetekkel járó légúti járvány összesen 191 gyermeket betegítve meg.
Az elrendelt hatékony járványügyi intézkedések hatására a járványok 4-5 nap alatt lezajlottak.
Az idei szezonban is felhívtuk a háziorvosok figyelmét arra, hogy az influenza elleni védőoltásra jelentkező idült szív-érrendszeri, légzőszervi, anyagcsere betegségben szenvedőknek, a csökkent védekező képességű felnőtteknek, valamint a 60 éven felülieknek javasolják a pneumococcus elleni védőoltást is. Különösen ajánlott a védőoltás az ápolást, gondozást nyújtó egészségügyi/szociális intézményekben tartózkodó idős személyek számára.