Moldova György - posztumusz díszpolgár
Kőbánya Díszpolgára posztumusz
Moldova György 1934. március 12-én született Reif György néven Budapesten, szegény sorsú kőbányai zsidó családban. Általános iskolát a Pongrácz úti iskolában végezte, a háború után a Szent László Gimnáziumban érettségizett. Már ifjú korában is vállalt munkát, ezzel segítve testvéreit, édesanyját. 1952-ben felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskola dramaturg szakára. 1957-ben minden vizsgán túl a diplomamunkáját – egy, a Rajk-perről szóló színdarabot – nem fogadták el, így tanulmányait
megszakította. Ezt követően fizikai munkából tartotta fenn magát, kazánszerelő, bányász volt. Az ötvenes évek végén már foglalkoztatták a Filmgyárban, színdarabjait is bemutatták. Népszerű alkotások, melyek nevéhez köthetők – a teljesség igénye nélkül: Szerelemcsütörtök, Arrivederci Budapest, Légy szíves, Jeromos. Dramaturg diplomáját az 1980-as években vehette át.
1964-től dolgozott szabad foglalkozású íróként, de már ezt megelőzően is jelentek meg kötetei. Első novelláit 1955-ben publikálta az Új Hang és Csillag folyóiratokban – már Moldova néven. Szülőkerülete, gyermekkora helyszíne, Kőbánya több novellájában, kötetében megjelent. Az itt élő munkások világát elevenítette meg, gyorsan felkeltette az irodalmi élet figyelmét. Kiválóan, élethűen mutatta be a külvárosi élet karakteres figuráit, történéseit. Ennek (is) köszönhető, hogy első elbeszéléskötetét (Az idegen bajnok), valamint az ezt követő írásait a kritika megkülönböztetett figyelemmel kísérte. Fő célja az olvasók szolgálata volt. Sikeres író maradt mindvégig, de fokozatosan elszigetelődött a kortárs irodalomtól, az irodalmi élettől, az értelmiségi köröktől. Politikai témájú könyvei és elkötelezett, markáns baloldali kiállása miatt egyre inkább politikai véleményformálóként volt jelen a magyar nyilvánosságban.
Elbeszélések, riportok, szatírák, regények, szociográfiák tették a legolvasottabb kortárs magyar íróvá. Minden évben jelent meg új kötete, életműsorozatát is kiadták. Humoros, sokszor szatirikus megfogalmazás, az olvasókhoz közel álló szereplők, történetek, a puritán és realista stílus jelenléte, a valóság feltárására, az igazság elkötelezett bemutatására törekvés jellemzi műveit.
DÍJAK, ELISMERÉSEK:
1967 • SZOT-díj
1973, 1978 • József Attila-díj
1981 • Karinthy-gyűrű
1983 • Kossuth-díj
1993 • Nagy Lajos-díj
1994 • Maecenas-díj
2010 • Prima Primissima-díj
2022 • Radnóti Miklós antirasszista díj
Moldova György részére Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testülete – kiváló
ó írói és közéleti tevékenysége elismeréseként – 132/2023. (IV. 20.) határozatával Kőbánya Díszpolgára posztumusz elismerést adományozott.