Búcsúzunk

Nagy Miklós

1939-2025

Az ember múlhatatlan ezen a földön, addig él, míg valaki emlékezik rá.

Szabó Magda

Nagy Miklós 1939. december 06-án született Budapesten. Az erdélyi, székely-magyar gyökerekkel bíró család leszármazottja, a háromszéki Csoma családnak.

Kőbányán járt elemi iskolába, ezt követően a Szent László Gimnáziumban tanult. Érettségi után elektronikai műszerész végzettséget szerzett, és informatikai területen adatrögzítőként dolgozott nyugdíjba vonulásáig.

Nagy Miklós részt vett az 1956-os forradalomban, harcolt a Rádió Székháznál és a Corvin közben is. Az 1990-es rendszerváltás is nagy jelentőséggel bírt életében. A történelmi események mély nyomot hagytak benne. Alapítótagja az 1956-os Magyarok Világszövetségének, amelynek haláláig aktív, építő tagja volt. Hittel és meggyőződéssel képviselte ’56 eszmeiségét országszerte és itt kerületünkben, hisz tagja volt az 56-os Szövetség Budapest X. kerületi Tagszervezetének is.

A Kőbányai Szent László Gimnáziumban tanult, Kőbányán élt. Szerette, becsülte kerületét, tevékenyen részt akart venni jobbá tételében, szépítésében. A rendszerváltást követően 1990-től 1994-ig tagja volt a Kőbányai Önkormányzat képviselő-testületének. Ezen időszak alatt az Ipari, Kereskedelmi, Szolgáltatásokat és Vállalkozásokat Ellenőrző Állandó Bizottság, a Gazdasági és Költségvetési Bizottság, valamint a Lakosság Tájékoztatását Elősegítő ad hoc Bizottság munkáját segítette. Képviselőként mindig az itt élők érdekeit tartotta szem előtt. Fontos volt számára a kerület, szerette Kőbányát, az itt élőket. Ezt mutatta képviselői tevékenysége is, hisz mindvégig a helyiek érdekeit szem előtt tartva dolgozott azért, hogy Kőbánya szerethető, vonzó kerületté váljék.

Nagy Miklós igazi kőbányai lokálpatrióta volt. Mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy állandó adományozója volt a Kőbányai Helytörténeti Gyűjteménynek, és maga is kutatta a kerület múltját. Tagja volt a Kőbányai Szent László Gimnázium Öregdiák Szervezetének, amelyben aktívan, tevékenyen vett részt. Egyik fő szorgalmazója volt a Sajó Sándor – a Kőbányai Szent László Gimnázium volt igazgatója – szobor elkészíttetésének, valamint presbiteri szolgálatot is végzett a Kőbányai Református Gyülekezetben. Szívvel-lélekkel kutatta családfáját, és halálát megelőzően a kutatás eredményeit rendezte nyomda alá.

A Kőbányai Önkormányzat a 2025. március 4-én, tragikus hirtelenséggel elhunyt Nagy Miklóst saját halottjának tekinti. 

Nyugodjék békében.