Richter Gedeon



1872. szeptember 23-án született Ecséden, földbirtokos-terménykereskedő családban. Elemi iskolát követően Gyöngyösön folytatta tanulmányait, majd felvételt nyert a Budapesti Tudományegyetem gyógyszerész szakára, ahol 1895-ben diplomázott. Vidéki gyakorlatot követően nyugat-európai tanulmányútra indult, hogy több országban szerzett tapasztalattal gazdagodjon a gyógyszergyártás, az európai gyógyszerészet területéről. Hazatérte után megvásárolta az Üllői út 1005 szám alatt – a mai napig is működő – Sas Patikát, ahol preparatív és vegyészeti kísérleti laboratóriumot is létrehozott. Felismerte a belső elválasztású mirigyek kivonatainak gyógyászati lehetőségét, állati szervekből hormonkészítmények, erősítő szerek gyártásába kezdett. Első készítményét, a Tonogent a mai napig használják a gyógyászatban.

Richter Gedeon felismerte, hogy gyógyszerkészítésnek, előállításnak már csak nagyüzemi módszerekkel van jövője, így megalapította 1907-ben a Gyömrői úton a nevét viselő gyógyszergyárat. A vállalat már a kezdeti időben megalapozta hírnevét, és hamarosan az élvonalbeli, nemzetközi szállítók között tartották számon. Fő profilját az állati eredetű organoterápiás termékek alkották, de készítettek növényi és szintetikus gyógyszereket is. A korai termékpalettából kiemelhetjük a Hyperol fertőtlenítőt és a Kalmopyrint, melyek még ma is használatosak az egészségügyben. Richter Gedeon a kutatást is kiemelkedően kezelte, így 1914-ben már 24 szabadalom volt a vállalat birtokában.

Tájékozódni, értékelni, alkotni – ez volt a tulajdonos hitvallása, és tevékenységét is ez a hármas határozta meg. Nemcsak kutatott, hanem kiváló vezető és menedzser is volt egy személyben. 1923-ban részvénytársasággá alakította a céget, és szerteágazó nemzetközi kapcsolatait használva hatékony exoprtba kezdett. A harmincas évek végére 70 országra kiterjedő képviseli hálózatot hozott létre, és 10 külföldi leányvállalatot alapított. Nem elhanyagolható a gyár nemzetközi elismertsége sem, a 30-as években 12 aranyérmet szerzett termékeivel a nemzetközi piacon.

Richter Gedeon érdemei elismeréseként 1929-ben magyar királyi kormányfőtanácsosi címet kapott. A vállalat stabil helyzetét a nagy gazdasági világválság sem tudta megingatni, elbocsájtásokra még ebben az időben sem került sor. Az alkalmazottak tudták, hogy a Richterben dolgozni érdemes, hisz ez a gyár volt Kőbányán akkoriban a legjobban fizető és a legjobb összetételű munkahely, ahol családias légkörben, a hosszú távú munka reményében tevékenykedhettek.

Ismerői szerint Richter Gedeon csendes, szerény, meditáló, szorgalmas, szeretetre méltó, kiegyensúlyozott személyiség volt, akinek sikeres pályafutását a zsidótörvények megaláztatásai és a II. világháború eseményei törték derékba. Származása miatt 1942-ben meg kellett válnia vezérigazgatói tisztségétől, és hosszú harc után tanácsadóként, bizalmas munkatársai segítségével, illegálisan dolgozhatott csak az általa alapított vállalatnál. A német megszállást követően elhagyhatta volna az országot, de nem élt a lehetőséggel, nem akart megválni hazájától, vállalatától, családjától.

1944. december végén a nyilasok a Dunába lőtték.

A Menedzserek Országos Szövetsége 2010-ben az Év Történelmi Üzletembere kitüntetést adományozta Richter Gedeon részére.

Igaz ember volt, tudta mi a tisztesség, maradandót alkotott, és neve összeforrt alkotásaival. Világhírt eredményező életművével Kőbányát is ismertté tette. Az általa alapított vállalat emberek ezreinek adott és ad ma is biztos megélhetést, és emberek százmillióinak nyújtott segítséget termékei által. A mindig újat akaró, sosem megelégedett tudós-patikus nevét viselő gyáróriás a mai napig is őrzi az alapító szellemi tisztaságát, alkotó erejét.

Richter Gedeon olyan életművet hagyott maga mögött, mely megalapításától a mai napig elismerésre méltó, és büszkeséggel töltheti el a kőbányai lakosságon túl Magyarország egészét. Az általa megálmodott, létrehozott vállalat hírnevet, ismertséget szerzett kerületünknek is, így nála méltóbb személyiség nem kaphatta volna meg a Kőbánya Díszpolgára – posztumusz elismerést!