Dreher Sörgyárak Zrt.

Kőbányáért Díj



A Dreher cég története egy kis falusi serfőzdétől indul, ahol Franz Anton Dreher apjától tanulta meg a sörfőzés fortélyait. A Dreher család sikertörténetében 1796 az első jelentős dátum, mivel Franz Anton Dreher ebben az évben vásárolta meg a Klein-Schwechati Városi Serházat. Ő teremtette meg később a családi vállalkozás alapjait, s ez lett a kiindulópontja az utódai által létrehozott óriási konszernnek, amelynek a 20. században már Kőbánya lett a központja.

A világhírűvé vált sörösdinasztia históriája 170 éve tart, és négy generáción át apáról fiúra szállt a sörfőző vállalkozás, és annak sikere is.

Néhány gondolat az alapító id. Dreher Antalról és a Dreher család történetén keresztül a sörgyárról: Id. Dreher Antal Ausztriában, Münchenben, majd Angliában tanulta ki a sörfőzés mesterségét. A szigetországi mesterek féltett titkait – a legenda szerint – üreges sétapálcájába rejtett sörminták kóstolásával, analizálásával tanulta el.

Visszatérve Schwechatra 1840 körül vezette be az alsó erjesztésű sörtechnológiát. Ezen technológia segítségével fejlesztette ki a Lagerbiert, mellyel kivívta Sörkirály kitüntető címet. Több, mintaszerű sörházából a világ minden részébe exportálta kiváló minőségű sörét. Annak ellenére, hogy ekkor – a víz megléte okán – a Duna partján épültek sörfőzdék, a fellendülő kőbányai sörgyártásra – már csak a konkurencia miatt is – id. Dreher Antal is felfigyelt. Ennek eredményeképpen 1862-ben megvásárolta a Kőbányai Serház Társaság serfőzdéjét, melyben 1854-ben, 170 éve indult meg Magyarországon a sörfőzés, és amely az ország első sörgyára volt. A gyár ekkor három épülettestből állt, és két kéménye volt mindösszesen. Néhány évtized múlva a Dreher-telepen már húsz kémény füstölgött.

Id. Dreher Antal a kis kőbányai gyár megvásárlásakor több környező telket is megvásárolt a bővítéshez, de 1863-ban bekövetkezett halála miatt fia, ifj. Dreher Antal valósította meg apja, a Sörkirály álmait, elképzeléseit.

Ifj. Dreher Antal ekkor még csak 14 éves volt, így a gyárat csak 1870-ben vehette át. Ekkor négy serfőzde alkotta a Dreher konszernt: Schwechat, Kőbánya, Trieszt, Michelob. Ifj. Dreher apja elképzelései szerint fejlesztette a technológiát és a kapacitást, ennek okán a kőbányai gyár hamarosan Magyarország legnagyobb sörgyárává vált. A négy gyárból álló konszern az 1890-es években már 1,2 millió hektoliternyi sört termelt. Ifj. Dreher Antal a kőbányai egység vezetését fiára, Dreher Jenőre bízta. Irányítása alatt 1905-ben részvénytársasággá vált a gyár, majd 1907-ben függetlenedett az anyavállalattól, és kizárólagos magyar vállalattá vált.

Dreher Jenő sorra részesedést vásárolt a versenytársak – Hagenmacher Kőbányai és Budafoki Rt., Barber és Klusemann Serfőzőház stb. – így a nagyívű terjeszkedés eredményeképpen 1933-ban létrejött a Dreher- Haggenmacher Első Magyar Részvényserfőzde Rt., mely 70%-ban uralta a piacot.

A Dreher névvel fémjelzett gyár Nyugat-Európában, Amerikában, Ázsiában, Ausztráliában és Afrikában is ismert lett, így kijelenthetjük, hogy a Dreher dinasztia világhírűvé tette a család magyarországi, kőbányai tulajdonát.

Gyártörténet a Dreherek után:
1948-ban államosították a család tulajdonát, majd egy évvel később több serfőzdével összevonták, és a nagymúltú Dreherből Kőbányai Sörgyár lett. A család további leszármazottai közül senki nem vitte tovább az apák mesterségét. A rendszerváltás után, 1992-ben a Kőbányai Sörgyár részvénytársasággá alakult, 1993 novemberében a South African Breweries (SAB) csoport tagja lett, amely Dél-Afrika legjelentősebb és a világ ötödik legnagyobb sörgyártója volt akkoriban. 1997 júliusában a tulajdonos SAB egyesítette a Kőbányai és a Kanizsai Sörgyárat, ezzel létrejött a mai Dreher Sörgyárak.

A Dreher Sörgyárak Zrt. részére Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testülete
– a sörgyártásban elfoglalt kiemelkedő szerepe elismeréseként – 190/2024. (IV. 18.) határozatával Kőbányáért Díj elismerést adományozott.